RULAND MANUFACTURING VMTSC25-30-M6-55-FZNR/10PK Vibration Isolation Mount, 25mm O.D., M6 Threaded Stud, M6 Tapped Hole
25 mm
30 mm
55A
Steel
Get it by Thursday, May 21
€34.35 /pkg. of 10
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.18" |
| Maximum Axial Load | 118.02 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.3" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 10 |
| Outer Diameter | 0.98" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 399.71 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.71" |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.24" |
| Thread (th) | M6 x 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.31 |
| Ship height (cm) | 3 |
| Ship length (cm) | 2.49 |
| Ship width (cm) | 2.49 |
| Country of Origin | HU |
Product Variants
| Model | MPN | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| VMTSC100-40-M16-40-FZNR | VMTSC100-40-M16-40-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-40-M16-55-FZNR | VMTSC100-40-M16-55-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-FZNR | VMTSC100-55-M16-55-FZNR | 1 | €53.42 | |
| VMTSC100-40-M16-55-SSNR | VMTSC100-40-M16-55-SSNR | 1 | €130.59 | |
| VMTSC100-40-M16-70-FZNR | VMTSC100-40-M16-70-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-SSNR | VMTSC100-55-M16-55-SSNR | 1 | €142.96 | |
| VMTSC100-55-M16-40-FZNR | VMTSC100-55-M16-40-FZNR | 1 | €53.42 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Precision Screwdrivers
- Extension Cord Reels
- Test Instrument Carrying Cases
- Electronic Digital Indicators
- Hazardous Location Safety and Disconnect Switches
- KRYTOX GPL 105 Series General Purpose Oil
- JOHN GUEST Metric Swivel Male Branch Tees, BSPT Thread, Acetal Black
- VIBCO 55 Series Pneumatic Piston Vibrators
- MUELLER INDUSTRIES 101MBP Silent Check Valves
- DAKE CORPORATION Double Acting, Fixed Cylinder, H-Frame Hydraulic Press
- BRADY Pipe Marker, Med. Pressure Condensate
- APOLLO VALVES 83A-440 Series Carbon Steel 3 Piece Socket Weld NPT Ball Valves
- MARTIN SPROCKET SD Series QD Bushings
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 1500 Gas Springs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTSC25-30-M6-55-FZNR/10PK Vibration Isolation Mount, 25mm O.D., M6 Threaded Stud, M6 Tapped Hole
€34.35 /pack


