RULAND MANUFACTURING VMTSC25-30-M6-40-FZNR/10PK Vibration Isolation Mount, 25mm OD, M6 Threaded Stud, M6 Tapped Hole, 18mm Stud Lg., 6mm Tapped Hole Depth, 30mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket
25 mm
30 mm
40A
Steel
Get it by Thursday, May 21
€34.35 /pkg. of 10
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.18" |
| Maximum Axial Load | 96.67 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.3" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 10 |
| Outer Diameter | 0.98" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 40A (+/- 5) |
| Spring Rate | 331.19 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.71" |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.24" |
| Thread (th) | M6 x 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.3 |
| Ship height (cm) | 3 |
| Ship length (cm) | 2.49 |
| Ship width (cm) | 2.49 |
| Country of Origin | HU |
Product Variants
| Model | MPN | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| VMTSC100-40-M16-40-FZNR | VMTSC100-40-M16-40-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-40-M16-55-FZNR | VMTSC100-40-M16-55-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-FZNR | VMTSC100-55-M16-55-FZNR | 1 | €53.42 | |
| VMTSC100-40-M16-55-SSNR | VMTSC100-40-M16-55-SSNR | 1 | €130.59 | |
| VMTSC100-40-M16-70-FZNR | VMTSC100-40-M16-70-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-SSNR | VMTSC100-55-M16-55-SSNR | 1 | €142.96 | |
| VMTSC100-55-M16-40-FZNR | VMTSC100-55-M16-40-FZNR | 1 | €53.42 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Refrigeration Solenoid Valves
- Hazardous Location Circuit Breakers
- Split End Blanks
- Public Safety Vests
- Specialty Sanders
- DESTACO 225 Series Horizontal Hold Down Clamps
- FABENCO RX Series Extended Coverage Bolt-on Self-Closing Industrial Safety Gates
- CONDOR Coated Gloves, Smooth, Polyurethane, Palm Dipped, White
- JOHN GUEST Plug In Elbows, Polypropylene Black
- MAYHEW TOOLS Pilot Punches, SAE
- BRADY Pipe Marker, Domestic Hot Water Return
- EKLIND Ball End Hex Keys
- TAPCO Warning Light, (4) LED, Solar NiMH Battery
- BROWNING Gearbelt Pulleys with Q-D Bushings For L075 Belts
- WATTS AFA Series Fittings For Agriculture
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTSC25-30-M6-40-FZNR/10PK Vibration Isolation Mount, 25mm OD, M6 Threaded Stud, M6 Tapped Hole, 18mm Stud Lg., 6mm Tapped Hole Depth, 30mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket
€34.35 /pack


