RULAND MANUFACTURING VMTSC25-25-1/4-55-SSNR/2PK Vibration Isolation Mount, 0.98 Inch OD, 1/4X20 Threaded Stud, 1/4X20 Tapped Hole, 0.51 Inch Stud Lg., 0.24 Inch Tapped Hole Depth, 0.24 Inch Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket
25 mm
25 mm
55A
Stainless Steel
Get it by Thursday, May 21
€24.43 /pkg. of 2
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.98" |
| Maximum Axial Load | 200.08 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.49" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Multipack Quantity | 2 |
| Outer Diameter | 0.98" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 799.42 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.5" |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.24" |
| Thread (th) | 1/4"-20 Tpi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.06 |
| Ship height (cm) | 2.49 |
| Ship length (cm) | 2.49 |
| Ship width (cm) | 2.49 |
| Country of Origin | HU |
Product Variants
| Model | MPN | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|
| VMTSC100-40-M16-40-FZNR | VMTSC100-40-M16-40-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-40-M16-55-FZNR | VMTSC100-40-M16-55-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-FZNR | VMTSC100-55-M16-55-FZNR | 1 | €53.42 | |
| VMTSC100-40-M16-55-SSNR | VMTSC100-40-M16-55-SSNR | 1 | €130.59 | |
| VMTSC100-40-M16-70-FZNR | VMTSC100-40-M16-70-FZNR | 1 | €48.55 | |
| VMTSC100-55-M16-55-SSNR | VMTSC100-55-M16-55-SSNR | 1 | €142.96 | |
| VMTSC100-55-M16-40-FZNR | VMTSC100-55-M16-40-FZNR | 1 | €53.42 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Table Saw Accessories
- Process Heater Element Accessories
- Dielectric Footwear
- Illuminated Selector Switch Operators
- Aluminum Tread Plate
- ACCURIDE 2109 Series Light Duty Slides With Lever Disconnect
- JOHN GUEST Union Connectors, Acetal Gray
- TEMPCO CRB Series E-Mitters
- ANVIL AS520DS Series Dakota Struts
- ADVANCE TABCO Dishtable, 3 Compartment Sink
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Single Unit Track Assemblies
- CAMPBELL CHAIN AND FITTINGS Anchor Shackles
- STAFFORD MFG Solution Series Clamp-On Two Piece Wrenches, Hexagonal Bore
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Plates, 2-Gang, 12-Port, Unloaded, With Label Field
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMTSC25-25-1/4-55-SSNR/2PK Vibration Isolation Mount, 0.98 Inch OD, 1/4X20 Threaded Stud, 1/4X20 Tapped Hole, 0.51 Inch Stud Lg., 0.24 Inch Tapped Hole Depth, 0.24 Inch Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket
€24.43 /pack


