RULAND MANUFACTURING VMT125-55-M16-55-FZNR Rubber Bumper, 125mm OD, M16 Tapped Hole, 16mm Tapped Hole Depth, 55mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€90.95 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 2.17" |
| Maximum Axial Load | 5348.21 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.52" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Outer Diameter | 4.92" |
| Plate Thickness | 0.12" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 10335.37 lbs.-in. |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.63" |
| Thread (th) | M16 x 2 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1 |
| Ship height (cm) | 5.51 |
| Ship length (cm) | 12.5 |
| Ship width (cm) | 12.5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Alignment Tools
- Light Meters
- Plastic Shovels
- Illuminated Selector Switch Operators
- Drill Bits
- TURTLESKIN CP Apron
- IRONCLAD Workforce All Purpose Use Gloves
- DWYER INSTRUMENTS DPG-000 Series Digital Pressure Gages
- ANVIL AS809 Series Double Channel Brackets
- APPROVED VENDOR UHMW-PE Sheet Stock
- BRADY Bmp21 Plus Series, Wire Marking Sleeves
- HELICOIL Spiral Flute Taps, Bottoming, UNF, 2B
- PLAST-O-MATIC TEBVF8-4 Series Electrically Actuated Ball Valves, CPVC
- MILWAUKEE VALVE Horizontal Swing Check Valves, Low Lead Brass
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMT125-55-M16-55-FZNR Rubber Bumper, 125mm OD, M16 Tapped Hole, 16mm Tapped Hole Depth, 55mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€90.95 /unit
