RULAND MANUFACTURING VMT100-60-M16-70-FZNR Rubber Bumper, 100mm OD, M16 Tapped Hole, 16mm Tapped Hole Depth, 60mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€46.44 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 2.36" |
| Maximum Axial Load | 4822.15 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.59" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Outer Diameter | 3.94" |
| Plate Thickness | 0.12" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 70A (+/- 5) |
| Spring Rate | 8165.51 lbs.-in. |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.63" |
| Thread (th) | M16 x 2 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.73 |
| Ship height (cm) | 5.99 |
| Ship length (cm) | 10.01 |
| Ship width (cm) | 10.01 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- General Purpose AC Motors
- Laboratory Heating Blankets Tapes and Cords
- Food Stations
- Combination Strainer/Ball Valves
- Jet Pump Motors
- MCR SAFETY Leather Palm Work Gloves
- NEWSTRIPE Roller And Disc Kits For Parking Lot Striping Machines
- KEO Metric Combined Drills And Countersinks, Type A, 60 Degrees Countersink Angle
- KEO Metric Combined Drills And Countersinks, Type B, 60 Degrees Countersink Angle
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, Direct Thermal, 27 x 13 mm
- MILWAUKEE VALVE Pneumatically Actuated Butterfly Valve
- DAYCO Coolant Elbow
- VULCAN HART Louver Panel
- LOVEJOY FA Type Flex Sleeves
- CROSBY Master Links
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMT100-60-M16-70-FZNR Rubber Bumper, 100mm OD, M16 Tapped Hole, 16mm Tapped Hole Depth, 60mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€46.44 /unit
