RULAND MANUFACTURING VMT100-50-M16-55-FZNR Rubber Bumper, 100mm OD, M16 Tapped Hole, 16mm Tapped Hole Depth, 50mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€45.18 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.97" |
| Maximum Axial Load | 3156.32 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.49" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Outer Diameter | 3.94" |
| Plate Thickness | 0.12" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 6395.37 lbs.-in. |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.63" |
| Thread (th) | M16 x 2 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.6 |
| Ship height (cm) | 5 |
| Ship length (cm) | 10.01 |
| Ship width (cm) | 10.01 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Pegboards
- Load Center and Panelboard Accessories
- Psychrometers
- Magnetic Starters with Electronic Overload
- Soapstones
- SHARPE VALVES 316 Stainless Steel Inline Ball Valve, FNPT x FNPT
- ANSELL 11-421 Hyflex Abrasion Resistant Light Duty Gloves
- CHICAGO PNEUMATIC CP0611 Series Impact Wrenches
- ANVIL 260SSG Series Stainless Steel Adjustable Clevis Hangers
- SPEEDAIRE Pistol Grip Air Impact Wrenches
- PLAST-O-MATIC FC150 Series Flow Control Valves
- NEW PIG Safety Message Entrance Mats
- 3M 346U Paper Sheets
- GLOBE SCIENTIFIC Pierceable Plug Stoppers, For 16 mm Tubes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMT100-50-M16-55-FZNR Rubber Bumper, 100mm OD, M16 Tapped Hole, 16mm Tapped Hole Depth, 50mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€45.18 /unit
