RULAND MANUFACTURING VMT100-40-M16-55-SSNR Rubber Bumper, 100mm OD, M16 Tapped Hole, 16mm Tapped Hole Depth, 40mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
Get it by Thursday, May 21
€106.85 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.57" |
| Maximum Axial Load | 2722.44 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.4" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Outer Diameter | 3.94" |
| Plate Thickness | 0.12" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 6909.28 lbs.-in. |
| Tapped Hole Depth (lt) | 0.63" |
| Thread (th) | M16 x 2 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.51 |
| Ship height (cm) | 3.99 |
| Ship length (cm) | 10.01 |
| Ship width (cm) | 10.01 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Fork Terminals
- Welding Aprons
- Handrail Brackets
- Cart Covers
- Airline Cooling Systems
- AKRO-MILS 30150 Shelf Bins
- VIEGA PROPRESS Reducers, Stainless Steel, Press x FTG, FKM
- ACME ELECTRIC WI225 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Large Format Bottles, Narrow Mouth, Polypropylene
- DYNABRADE Air Random Orbital Sander with 3-1/2" Vinyl or Hook Face Pad
- DIXON Hydrant Adapters
- SPEARS VALVES PVC Gray 100 GPM Industrial Tee Filters, FKM
- EATON SV9000 Series Adjustable Frequency Drives
- SPEC Standard Compression Springs, Music Wire, 0.18 Inch Outside Dia.
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMT100-40-M16-55-SSNR Rubber Bumper, 100mm OD, M16 Tapped Hole, 16mm Tapped Hole Depth, 40mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
€106.85 /unit
