RULAND MANUFACTURING VMST70-58-M12-40-FZNR Rubber Bumper, 70mm OD, M12 Threaded Stud, 37mm Stud Lg., 58mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€34.47 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 2.28" |
| Maximum Axial Load | 259 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.55" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Outer Diameter | 2.76" |
| Plate Thickness | 0.12" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 40A (+/- 5) |
| Spring Rate | 468 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.46" |
| Thread (th) | M12 x 1.75 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.24 |
| Ship height (cm) | 5.79 |
| Ship length (cm) | 7.01 |
| Ship width (cm) | 7.01 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Storage Tanks
- Bulkhead Tank Fittings
- Tungsten Electrodes
- ESD and Cleanroom Stools
- Fluorescent Lighting Battery Backup Systems
- MECHANIX Carbon X Level 10 Heat Resistant Gloves
- NORTH BY HONEYWELL NF11X Northflex Nylon Gloves, Red
- XTEND & CLIMB Step Stools
- KEO Combined Drills And Countersinks, Plain Type, 90 Degrees Countersink Angle
- RUD CHAIN VWBG-V Load Rings, Metric Thread, Variable Length
- APPROVED VENDOR Double Sanitary Tee
- TENNSCO RSMB Series Reference Shelf
- LAVI Rope Barriers
- EATON Power Single Phase Kits
- SQUARE D PowerPact LGL Series Molded Case Circuit Breakers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST70-58-M12-40-FZNR Rubber Bumper, 70mm OD, M12 Threaded Stud, 37mm Stud Lg., 58mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€34.47 /unit
