RULAND MANUFACTURING VMST50-61-M8-40-FZNR/5PK Rubber Bumpers, 50mm OD, M8 Threaded Stud, 28mm Stud Lg., 61mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€59.15 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 2.4" |
| Maximum Axial Load | 110 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.6" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 1.97" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 40A (+/- 5) |
| Spring Rate | 183 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.10" |
| Thread (th) | M8 x 1.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.54 |
| Ship height (cm) | 6.1 |
| Ship length (cm) | 5 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Sensor Cordsets
- Cable Tie Tools
- Raceway Fitting Accessories
- Upblast Centrifugal Roof Vents Less Drive Pkg
- Masonry Saws
- LOC-LINE Extended Elbow
- OIL SAFE Storage Lids
- CONDOR Smooth PU Coated Knit Gnereal Purpose Chemical Resistant Gloves
- CAROL Category 5E Cable
- OK INDUSTRIES Kynar Wire Wrapping Wires, Insulated, Silver Plated
- APPROVED VENDOR Digital Pocket Thermometer
- SPEARS VALVES PVC Schedule 80 Fitting Unions, FKM
- LOVEJOY H Type Coupling Hubs, Rough Stock Bore
- JOHNSON CONTROLS P72 Series Pressure Controls
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST50-61-M8-40-FZNR/5PK Rubber Bumpers, 50mm OD, M8 Threaded Stud, 28mm Stud Lg., 61mm Ht., 40 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€59.15 /pack
