RULAND MANUFACTURING VMST50-50-M10-40-FZNR/5PK Rubber Bumper, 50mm O.D., M10 Threaded Stud, 28mm Stud Length, 50mm Height
Get it by Friday, May 22
€47.57 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 1.97" |
| Maximum Axial Load | 152 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.49" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 1.97" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 40A (+/- 5) |
| Spring Rate | 308 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.10" |
| Thread (th) | M10 x 1.5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.52 |
| Ship height (cm) | 5 |
| Ship length (cm) | 5 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Backpack Vacuum Cleaners
- Sponges and Scouring Pads
- Hydronic Manometers
- DC Fans
- Drum Tumblers
- ROLL PRODUCTS Hazardous Chemical Labels
- DESTACO 323-M Series Pull Action Latch Clamps
- TEMPCO Low Density Cartridge Heaters
- MUELLER INDUSTRIES LF358-N Bronze Body Y Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, Direct Thermal, 51 x 19 mm Size
- PETERSEN PRODUCTS Inflation Ram
- BATTERY DOCTOR Fuse Taps
- ANVIL Split Pipe Ring Hangers
- IRONCLAD EXO Impact Resistant Gloves
- T&S Elevated Swing Nozzles
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST50-50-M10-40-FZNR/5PK Rubber Bumper, 50mm O.D., M10 Threaded Stud, 28mm Stud Length, 50mm Height
€47.57 /pack
