RULAND MANUFACTURING VMST50-43-M10-40-55-FZNI/2PK Rubber Bumpers, 50mm OD, M10 Threaded Stud, 40mm Stud Lg., 43mm Ht., 55 Shore A Nitrile Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€29.46 /pkg. of 2
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Truncated Conical |
| Height (h1) | 1.69" |
| Maximum Axial Load | 364 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.41" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 2 |
| Outer Diameter | 1.97" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Nitrile |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 885 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.57" |
| Thread (th) | M10 x 1.5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 4.29 |
| Ship length (cm) | 5 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Voltage and Continuity Testers
- Electrical Tapes
- Laboratory Mixers
- Knurling Tool Accessories
- Gasket Cutter Accessories
- MEMPHIS GLOVE Ninja BNF Work Gloves, 15 Gauge, Coated Palm And Fingertips With Dots
- COLDER PRODUCTS COMPANY PLC Series Coupling Inserts, Acetal
- JOHN GUEST Male Connectors, NPTF Thread, Polypropylene White
- KEO Combined Drills And Countersinks, Plain Type, Straight Flute
- ZURN Wall Mounted Shower Unit
- SALISBURY LPG4S Series Domestic Goatskin Gloves
- HUMBOLDT Load Rings
- ROTRON Regenerative Blowers, 29.79 Inch Frame Size, 1 Stage
- YOUNG BROS. STAMP WORKS Machine Made Letter Stamps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST50-43-M10-40-55-FZNI/2PK Rubber Bumpers, 50mm OD, M10 Threaded Stud, 40mm Stud Lg., 43mm Ht., 55 Shore A Nitrile Jacket, Steel
€29.46 /pack
