RULAND MANUFACTURING VMST50-43-M10-12-55-FZNI/2PK Rubber Bumpers, 50mm OD, M10 Threaded Stud, 12mm Stud Lg., 43mm Ht., 55 Shore A Nitrile Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€29.32 /pkg. of 2
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Truncated Conical |
| Height (h1) | 1.69" |
| Maximum Axial Load | 364 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.41" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 2 |
| Outer Diameter | 1.97" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Nitrile |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 885 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.47" |
| Thread (th) | M10 x 1.5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.2 |
| Ship height (cm) | 4.29 |
| Ship length (cm) | 5 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Ring Terminals
- Bell Traps and Drains
- Defrost Timer Control
- Rotary Tools
- Woodruff Key Stock
- MUELLER INDUSTRIES 101MAT Silent Check Valves
- MUELLER INDUSTRIES 1605-AC Chexter Check Valves
- ANVIL 005FG Series J Style Hangers, Zinc Plated, Felt-Lined
- GLOBE SCIENTIFIC Flange Plug Caps, For 16mm Tubes
- CELLTREAT Aspirating Pipet
- MAIN FILTER INC. Interchange Hydraulic Filters, Cellulose, 25 Micron, Buna Seal
- EATON Motor Control Starters
- LAMOTTE Water Quality Testing Kits
- ROXBURGH RES90 Series EMI Filters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST50-43-M10-12-55-FZNI/2PK Rubber Bumpers, 50mm OD, M10 Threaded Stud, 12mm Stud Lg., 43mm Ht., 55 Shore A Nitrile Jacket, Steel
€29.32 /pack
