RULAND MANUFACTURING VMST50-43-3/8-15.9-55-SSNI Rubber Bumper, 1.97 Inch OD, 3/8X16 Threaded Stud, 0.63 Inch Stud Lg., 1.69 Inch Ht., 55 Shore A Nitrile Jacket
Get it by Friday, May 22
€28.75 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Truncated Conical |
| Height (h1) | 1.69" |
| Maximum Axial Load | 364 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.41" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Outer Diameter | 1.97" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Nitrile |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 885 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.63" |
| Thread (th) | 3/8"-16 Tpi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.09 |
| Ship height (cm) | 4.29 |
| Ship length (cm) | 5 |
| Ship width (cm) | 5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Square Centrifugal In-Line Blowers
- Tiedown Accessories
- Drywall Screws
- Air Pencil Grinders
- Arc Flash Clothing Accessories
- DESTACO 604 Series Straight Line Action Clamps
- ASCO VALVES 8551 Series Compact Solenoid Spool Valves
- MUELLER INDUSTRIES 862SS-BC Y Strainers
- AMERICAN TORCH TIP Tip Adapters
- SPEARS VALVES Low Extractable Piping Flush Style Reducer Bushings, Spigot x Fipt
- EATON 2266 Series Straight Adapters
- PALMGREN Arbor Press
- SANDUSKY LEE Value Line Floor Storage Cabinets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST50-43-3/8-15.9-55-SSNI Rubber Bumper, 1.97 Inch OD, 3/8X16 Threaded Stud, 0.63 Inch Stud Lg., 1.69 Inch Ht., 55 Shore A Nitrile Jacket
€28.75 /unit
