RULAND MANUFACTURING VMST45-51-3/8-55-SSNR Rubber Bumper, 1.77 Inch OD, 3/8X16 Threaded Stud, 0.63 Inch Stud Lg., 2.01 Inch Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket
Get it by Thursday, May 21
€53.46 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 2.01" |
| Maximum Axial Load | 168 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.59" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Outer Diameter | 1.77" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 284 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.63" |
| Thread (th) | 3/8"-16 Tpi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.08 |
| Ship height (cm) | 5.11 |
| Ship length (cm) | 4.5 |
| Ship width (cm) | 4.5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Tool Sharpeners
- Battery Accessories
- Plug Valves
- Flangette Bearings
- Brake Line Accessories
- CONDOR General Purpose Chemical Resistant Orange Gloves
- MECHANIX Muticam Fastfit Tactical Gloves
- LUMAPRO U Bend Light Bulbs
- ANVIL AS210KO Series Channel With Knock Outs
- CONDOR Liquid And Particulate Protective Lab Coats
- RIDGID Drum Machines for Drain Cleaning
- RULAND MANUFACTURING DCDK Series Keyed Double Disc Couplings, Clamp Style, Inch
- LEGRIS 3171 Series Male Connectors
- DEHN Arc-Fault-Tested Undershirt, Long-Sleeved
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST45-51-3/8-55-SSNR Rubber Bumper, 1.77 Inch OD, 3/8X16 Threaded Stud, 0.63 Inch Stud Lg., 2.01 Inch Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket
€53.46 /unit
