RULAND MANUFACTURING VMST38-32-5/16-32-55-SSPS Rubber Bumper, 1.5 Inch OD, 5/16X18 Threaded Stud, 1.26 Inch Stud Lg., 1.26 Inch Ht., 55 Shore A Silicone Jacket
Get it by Thursday, May 21
€35.93 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Truncated Conical |
| Height (h1) | 1.26" |
| Maximum Axial Load | 202 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.31" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Outer Diameter | 1 1/2" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Silicone |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 645 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.25" |
| Thread (th) | 5/16"-18 Tpi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 3.2 |
| Ship length (cm) | 3.81 |
| Ship width (cm) | 3.81 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- MIG Welder Accessories
- Door Bottoms
- Lug Compression Connectors
- Hydronic Kickspace Heater Cabinets
- Chemical-Resistant Pedestal Pumps
- REVCOR Propeller, 24 inch
- RUD CHAIN Ice Bolts
- TEMPCO Screw Plug Immersion Heaters, Steel Screw Plugs
- ANVIL AS821 Series 8-Hole Double Angle Connectors
- BATTERY DOCTOR Indicator Lights
- IRONCAT Welding Gloves, Premium Goatskin Cowhide Leather
- BONA Floor Machine Pads
- VOLLRATH Optio Sauce Pans With Low Doomed Cover
- VALLEY CRAFT Heavy Duty Shelf Cabinets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST38-32-5/16-32-55-SSPS Rubber Bumper, 1.5 Inch OD, 5/16X18 Threaded Stud, 1.26 Inch Stud Lg., 1.26 Inch Ht., 55 Shore A Silicone Jacket
€35.93 /unit
