RULAND MANUFACTURING VMST35-40-M8-70-FZNR/5PK Rubber Bumpers, 35mm OD, M8 Threaded Stud, 23mm Stud Lg., 40mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€29.75 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 1.57" |
| Maximum Axial Load | 142 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.39" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 1.38" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 70A (+/- 5) |
| Spring Rate | 360 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.91" |
| Thread (th) | M8 x 1.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.24 |
| Ship height (cm) | 3.99 |
| Ship length (cm) | 3.51 |
| Ship width (cm) | 3.51 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Circulator Pumps
- Spiral Saw Accessories
- Twist Lock Device Accessories
- Ultrasonic Flow Meter Detector Accessories
- Hydraulic Cartridge Valves
- DESTACO 460/480 Series Squeeze Action Plier Clamps
- CONDOR Back Supports With Lumbar Pads, Nylon
- CONDOR Men's Kevlar Cotton Heat Resistant Gloves
- NORTH BY HONEYWELL Northflex Light Task Plus 3 General Purpose Gloves
- ALLIANCE HOSE & RUBBER Dust Cap, Handle Cam and Groove Coupling, Glass-Filled Polypropylene, Female
- ACME ELECTRIC TB Series Industrial Control Transformers, 240/480/600V Primary
- HEATHROW SCIENTIFIC Slide Boxes
- LINN GEAR Type B Sprockets, 100 Chain
- BALDOR / DODGE Setscrew, Piloted Flange, Solid Spherical Roller Bearings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST35-40-M8-70-FZNR/5PK Rubber Bumpers, 35mm OD, M8 Threaded Stud, 23mm Stud Lg., 40mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€29.75 /pack
