RULAND MANUFACTURING VMST35-40-M8-55-SSNR/2PK Rubber Bumpers, 35mm OD, M8 Threaded Stud, 23mm Stud Lg., 40mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
Get it by Thursday, May 21
€30.35 /pkg. of 2
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Conical |
| Height (h1) | 1.57" |
| Maximum Axial Load | 67.44 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.39" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Multipack Quantity | 2 |
| Outer Diameter | 1.38" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 171 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.91" |
| Thread (th) | M8 x 1.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.1 |
| Ship height (cm) | 3.99 |
| Ship length (cm) | 3.51 |
| Ship width (cm) | 3.51 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Hazardous Location Plugs and Receptacles
- Ethernet Switches
- Universal Joint Boots
- Spot Welder Accessories
- Air Curtain Blowers
- OIL SAFE Tritan Sight Glass Conversion Kits
- CONDOR Cowhide Leather Driver Gloves, Cinch Cuff, Yellow
- CONDOR Leather Gloves, Standard, Straight Thumb, Beige
- LOUISVILLE AS3000 Series Aluminum Step Ladders
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X170 Gas Springs
- LITTLE GIANT PUMPS FBSEF Centrifugal Pumps
- MARATHON MOTORS Globetrotter General Purpose Motors, Totally Enclosed, C Face Footed
- EATON Pushbutton Pins And Shafts
- VESTIL LAD-DD Series Double Sided Step Ladders, Perforated
- DEVILBISS Pneumatic Equipment Parts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMST35-40-M8-55-SSNR/2PK Rubber Bumpers, 35mm OD, M8 Threaded Stud, 23mm Stud Lg., 40mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
€30.35 /pack
