RULAND MANUFACTURING VMS30-20-M8-55-SSNR/5PK Rubber Bumpers, 30mm OD, M8 Threaded Stud, 20mm Stud Lg., 20mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
Get it by Thursday, May 21
€44.35 /pkg. of 5
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.79" |
| Maximum Axial Load | 227.06 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.2" |
| Metal Material | Stainless Steel |
| Metallic Body Finish | Bright |
| Multipack Quantity | 5 |
| Outer Diameter | 1.18" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 1170.58 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.79" |
| Thread (th) | M8 x 1.25 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.17 |
| Ship height (cm) | 2.01 |
| Ship length (cm) | 3 |
| Ship width (cm) | 3 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Jobber Length Drill Bits
- Threaded Rods
- Flat Safety and Security Mirrors
- Hydraulic Tool Flow Control Valves
- Conveyor Brushes
- LEATHERHEAD TOOLS Pro Lite Series Pike Poles
- CONDOR Powdered Free Finger Cots
- ABUS 75 Series Brass Keyed Alike Padlocks
- RUD CHAIN VABH-B VIP Excavator hooks, Metric
- ANVIL 026CTG Series Light Duty Two-Hole Pipe Straps, Copper Plated
- TE CONNECTIVITY Heat Shrink Wire Connectors
- BRADY 3 In 1 Spring Foot Valve
- RENEWABLE LUBRICANTS Heavy Duty Motor Oils
- DIXON Round Nipples
- LEGRIS Female Connectors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS30-20-M8-55-SSNR/5PK Rubber Bumpers, 30mm OD, M8 Threaded Stud, 20mm Stud Lg., 20mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, SS
€44.35 /pack
