RULAND MANUFACTURING VMS25-25-5/16-55-FZNR/25PK Rubber Bumper, 0.98 Inch O.D., 5/16X18 Threaded Stud, 0.63 Inch Stud Length
Get it by Thursday, May 21
€58.16 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.98" |
| Maximum Axial Load | 151 lbs. |
| Maximum Deflection | 1/4" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 25 |
| Outer Diameter | 0.98" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 603.96 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.63" |
| Thread (th) | 5/16"-18 Tpi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.62 |
| Ship height (cm) | 2.49 |
| Ship length (cm) | 2.49 |
| Ship width (cm) | 2.49 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Wire Shelves
- Chain Slings
- Grease Fitting Kits
- Band Clamps
- Pneumatic Clamps
- LOC-LINE Flare Nozzle
- RINGERS GLOVES Synthetic Leather Foam Padded Palm Rope Rescue Gloves
- FACOM 22 Midget Open End Wrenches, 15° Hinged
- ANVIL DWVG Series Hangers
- ASHLAND CONVEYOR Ball Transfer Rail Feet Straight
- SPEARS VALVES CPVC Duct Fitting 3 Piece 45 Deg. Elbows, Belled Socket
- HOWARD LEIGHT VeriShield Headband Ear Muffs
- PBC LINEAR Hardened Crown Roller Linear Guides
- SOLBERG SpinMeister Precleaners
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS25-25-5/16-55-FZNR/25PK Rubber Bumper, 0.98 Inch O.D., 5/16X18 Threaded Stud, 0.63 Inch Stud Length
€58.16 /pack
