RULAND MANUFACTURING VMS25-20-M6-55-FZNR/25PK Rubber Bumper, 25mm O.D., M6 Threaded Stud, 18mm Stud Length, 20mm Height
Get it by Friday, May 22
€59.40 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.79" |
| Maximum Axial Load | 130.39 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.2" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 25 |
| Outer Diameter | 0.98" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 656.67 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.71" |
| Thread (th) | M6 x 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.5 |
| Ship height (cm) | 2.01 |
| Ship length (cm) | 2.49 |
| Ship width (cm) | 2.49 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Electric Winches
- Window Locks and Hardware
- Food Service Dump Buggies
- Riot Gear
- Oil Seals
- AKRO-MILS 30265 Akrobins Plastic Storage Bins
- CONDOR ANSI Cut Level A3 Cut-Resistant Sleeves
- LOC-LINE Elbows
- GUARDAIR ThumbSwitch Safety Air Guns, Aluminium Extension, Aluminium Nozzle
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Square HDPE Bottles, Wide Mouth
- REES Miniature Replacement Lamps
- EDWARDS SIGNALING Relays
- REELCRAFT Reducer Couplings
- HUMBOLDT Marshall Breaking Heads
- BISON GEAR & ENGINEERING 750 Series Right Angle AC Gearmotors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS25-20-M6-55-FZNR/25PK Rubber Bumper, 25mm O.D., M6 Threaded Stud, 18mm Stud Length, 20mm Height
€59.40 /pack
