RULAND MANUFACTURING VMS25-19-1/4-55-FZNR/25PK Rubber Bumper, 0.98 Inch O.D., 1/4X20 Threaded Stud, 0.51 Inch Stud Length
Get it by Thursday, May 21
€53.21 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.75" |
| Maximum Axial Load | 140 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.15" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 25 |
| Outer Diameter | 0.98" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 993 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.5" |
| Thread (th) | 1/4"-20 Tpi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 1.91 |
| Ship length (cm) | 2.49 |
| Ship width (cm) | 2.49 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Spill Containment Platform and Pallet Ramps
- Shaft Collars
- Carpet/Rug/Mat Accessories
- Gas Welding Outfits
- Bronze Flat Bars
- PS DOORS Access Hatches
- ANSELL 48-101 Hyflex Black Pu Coated Multi Purpose Gloves
- ANSELL 56-009 Alphatec Medium Duty PVC Protective Aprons
- DEWALT Auger Safety Glasses
- SPEAKMAN Kubos Series
- APPLETON ELECTRIC Selector Switch Assemblies, 3 Position Operator
- EATON HT800 Series Contact Blocks
- KURT Crimp Hydraulic Hose Fittings with Flange Connection
- BURNDY KSU Type Universal SERVIT Split Bolt Connectors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS25-19-1/4-55-FZNR/25PK Rubber Bumper, 0.98 Inch O.D., 1/4X20 Threaded Stud, 0.51 Inch Stud Length
€53.21 /pack
