RULAND MANUFACTURING VMS20-30-M6-55-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 20mm OD, M6 Threaded Stud, 18mm Stud Lg., 30mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€56.93 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 1.18" |
| Maximum Axial Load | 94.42 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.3" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 25 |
| Outer Diameter | 0.79" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 319.77 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.71" |
| Thread (th) | M6 x 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.42 |
| Ship height (cm) | 3 |
| Ship length (cm) | 2.01 |
| Ship width (cm) | 2.01 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Vacuum Cleaner Bags and Filters
- Turners
- Arbor Press
- Finishing Nails
- Winch Remote Control Switches
- CONDOR Back Supports With Stay, Spandex, Detachable Knit Elastic
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL CarbonX Active Crew Neck Shirts
- VIEGA PROPRESS Adapter Flange, Bronze, Press x Flange
- ANVIL AS718 Series Flat Angle Plates
- ANVIL Clamps
- SPEARS VALVES CPVC Diaphragm Valves, SR Threaded Ends, EPDM Seals & Diaphragm
- NIBCO Reducer Unions, Brass
- REED INSTRUMENTS Vane Anemometers
- RULAND MANUFACTURING P-Series Beam Couplings, Four-Beam Set Scew, Inch To Metric
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS20-30-M6-55-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 20mm OD, M6 Threaded Stud, 18mm Stud Lg., 30mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€56.93 /pack
