RULAND MANUFACTURING VMS20-20-M6-55-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 20mm OD, M6 Threaded Stud, 18mm Stud Lg., 20mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€49.50 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.79" |
| Maximum Axial Load | 82.06 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.2" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 25 |
| Outer Diameter | 0.79" |
| Plate Thickness | 0.08" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 416.84 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.71" |
| Thread (th) | M6 x 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.32 |
| Ship height (cm) | 2.01 |
| Ship length (cm) | 2.01 |
| Ship width (cm) | 2.01 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Battery Specialty Tools
- Wire Marking Labels
- Walk Ramps
- Concrete Rakes and Movers
- Bearing Heaters
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS Standard Hollow Punch Kits
- DESTACO 5905, 5910, 5915 Series Heavy Duty Vertical Hold Down Clamps
- ASHCROFT 1009 Stainless Steel Gauge, Stainless Steel Tube
- KEO Countersinks, 6-Flute, High Speed Steel
- ANVIL AS606 Series 3-Hole Corner Angle
- SPEARS VALVES PVC Schedule 40 Flush Style Reducer Bushings, Mipt X SR Fipt SS Collar
- DUPONT Insulating Electrical Tape
- HUSQVARNA Diamond Tipped Core Bits for Hardest Materials
- NICHOLSON Standard Precision Files
- SANDPIPER Non-Metallic To Spill Containments
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS20-20-M6-55-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 20mm OD, M6 Threaded Stud, 18mm Stud Lg., 20mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€49.50 /pack
