RULAND MANUFACTURING VMS125-75-M16-70-FZNR Rubber Bumper, 125mm OD, M16 Threaded Stud, 41mm Stud Lg., 75mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€109.17 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 2.95" |
| Maximum Axial Load | 5345.96 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.7" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Outer Diameter | 4.92" |
| Plate Thickness | 0.12" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 70A (+/- 5) |
| Spring Rate | 7251.89 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.61" |
| Thread (th) | M16 x 2 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.42 |
| Ship height (cm) | 7.49 |
| Ship length (cm) | 12.5 |
| Ship width (cm) | 12.5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Shock-Absorbing Lanyards
- Vacuum Cleaner Belts
- Sieve Shakers
- Door Lever Locksets
- Wire Rope Clips
- AKRO-MILS 30292 Akrobins Super Size Bins
- DICKSON 6 Inch Charts
- ANSELL 04-644 Alphatec Comfortable Pvc Coated Gloves
- DESTACO 324-M Series Pull Action Latch Clamps
- LOC-LINE 1/4 Inch Sockets To 1/8 Inch FNPT Connectors
- KNIPEX Cable Shears
- VERMONT GAGE Class X Go Plug Gages
- RUD CHAIN VLBS Weld On Blocks
- FEDERAL SIGNAL FB24ST Fireball Supervised Strobe Warning Lights
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS125-75-M16-70-FZNR Rubber Bumper, 125mm OD, M16 Threaded Stud, 41mm Stud Lg., 75mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€109.17 /unit
