RULAND MANUFACTURING VMS125-75-M16-55-FZNR Rubber Bumper, 125mm OD, M16 Threaded Stud, 41mm Stud Lg., 75mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€109.17 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 2.95" |
| Maximum Axial Load | 4523.16 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.74" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Outer Diameter | 4.92" |
| Plate Thickness | 0.12" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 6109.86 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.61" |
| Thread (th) | M16 x 2 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.33 |
| Ship height (cm) | 7.49 |
| Ship length (cm) | 12.5 |
| Ship width (cm) | 12.5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Flow Sights
- Cordless Screwdrivers
- Weld Cleaning System Accessories
- Rupture Discs
- Electronic Motor Starters
- ANSELL 11-947 Hyflex Durable Cut Resistant Gloves With Enhanced Grip
- LOUISVILLE L-3022-PT Series Fiberglass Extension Ladders
- MOON AMERICAN Female Dry Hydrants
- LOC-LINE Acid Resistant NPT Connectors
- ANVIL AS617 Series Three Hole Swivel Plates
- NOTRAX Polynib Indoor Loose Lay Carpet Mat
- SPEARS VALVES CPVC Schedule 80 Reducer Bushings, Spigot x SR Fipt SS Collar
- WERA TOOLS Speed Ratchets
- MCDONNELL & MILLER 63 Series Low Water Cut-Offs
- KEO Metric Combined Drills And Countersinks, Type R, 60 Degrees Countersink Angle
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS125-75-M16-55-FZNR Rubber Bumper, 125mm OD, M16 Threaded Stud, 41mm Stud Lg., 75mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€109.17 /unit
