RULAND MANUFACTURING VMS125-55-M16-55-FZNR Rubber Bumper, 125mm OD, M16 Threaded Stud, 41mm Stud Lg., 55mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€92.29 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 2.17" |
| Maximum Axial Load | 5348.21 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.52" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Outer Diameter | 4.92" |
| Plate Thickness | 0.12" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 10335.37 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 1.61" |
| Thread (th) | M16 x 2 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.06 |
| Ship height (cm) | 5.51 |
| Ship length (cm) | 12.5 |
| Ship width (cm) | 12.5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Lawn Sprinklers
- Fiberglass Square Tube Stock
- Boiler Gauges
- Strapping Tool Kits
- Ogee Washers
- OIL SAFE Mobile Suction Hose Drain Carts
- HELICOIL Straight Flute Plug Taps, UNC, 2B
- MCR SAFETY NXG Work Gloves, Black
- DESTACO 341-M Series Pull Action Latch Clamps
- BALDOR MOTOR Permanent Magnet SCR Drive DC Motors, Paint Free, Washdown Duty
- WRIGHT TOOL Square Shank Screwdrivers, Cushion Grip
- LEWISBINS ESD-Safe Part Bins
- GROVE GEAR GR Series, HMQ-H1 Style, 852 Size, Ironman Worm Gear Reducers
- SPEC Metric Compression Springs, Music Wire, 14.5 mm Outside Dia.
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS125-55-M16-55-FZNR Rubber Bumper, 125mm OD, M16 Threaded Stud, 41mm Stud Lg., 55mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€92.29 /unit
