RULAND MANUFACTURING VMS10-20-M4-55-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 10mm OD, M4 Threaded Stud, 10mm Stud Lg., 20mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Thursday, May 21
€39.35 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.79" |
| Maximum Axial Load | 21.36 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.2" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 25 |
| Outer Diameter | 0.39" |
| Plate Thickness | 0.05" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 108.49 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.39" |
| Thread (th) | M4 x 0.7 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.07 |
| Ship height (cm) | 2.01 |
| Ship length (cm) | 0.99 |
| Ship width (cm) | 0.99 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Laboratory Mixers
- Door Knob Locksets
- Window/Wall A/C Heat Pump Accessories
- Stainless Steel Music Wire
- Oils
- DWYER INSTRUMENTS BTL Series Side Reading Bimetal Thermometers
- IRONCLAD Vibration Impact Gloves
- ANSELL 22-515 KSR Vinyl Dipped Coated Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC Griffin Style Beakers, Polymethylpentene, Molded Graduations
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Filter Flasks
- GEORG FISCHER Flange, PVC, Gray
- BENCHMARK SCIENTIFIC Accuris Series Qmax Probe, Low Rox qPCR Mix
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 7/16-20 Unf
- SPEARS VALVES PVC Lug Insert Butterfly Valves, SS Lug, Buna
- MERSEN FERRAZ HelioProtection HP6J Series Fuses, Photovoltaic
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS10-20-M4-55-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 10mm OD, M4 Threaded Stud, 10mm Stud Lg., 20mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€39.35 /pack
