RULAND MANUFACTURING VMS10-15-M4-70-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 10mm OD, M4 Threaded Stud, 10mm Stud Lg., 15mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€38.36 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.59" |
| Maximum Axial Load | 39.34 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.15" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 25 |
| Outer Diameter | 0.39" |
| Plate Thickness | 0.05" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 70A (+/- 5) |
| Spring Rate | 268.38 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.39" |
| Thread (th) | M4 x 0.7 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.06 |
| Ship height (cm) | 1.5 |
| Ship length (cm) | 0.99 |
| Ship width (cm) | 0.99 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Document Displays
- Dial Calipers
- Conduit Fittings
- Push On Hose Fittings
- Locking Helical Inserts
- CONDOR Ergonomic Knee Supports
- LOC-LINE Anti-Static Hose Segments
- RUD CHAIN WPP-B Powerpoint Ring Connection Hoist Rings
- MUELLER INDUSTRIES 782CS-WE Y Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Wash Bottles, Wide Mouth, LDPE, 1000 ml Capacity
- DAYTON Wall Collar, Galvanised Steel
- ANVIL Swivel Loop Hangers
- CHERNE Clean-Out Gripper Plugs
- SMC VALVES Male Branch Tees
- BROWNING T35L Series Torque Limiters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS10-15-M4-70-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 10mm OD, M4 Threaded Stud, 10mm Stud Lg., 15mm Ht., 70 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€38.36 /pack
