FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Max Shaft Penetration | 40.9 mm |
| B2 Max Shaft Penetration | 40.9 mm |
| Bore (b1) | 22 mm |
| Bore Tolerance | -0 mm to +0.025 mm |
| Hub Depth (lh) | 40.9 mm |
| Joint Outer Diameter (od) | 44.3 mm |
| Length (l) | 127 mm |
| Matching Boot Cover | Uboot28/44-Ni-Kit |
| Material Specification | Yokes: 303 Stainless Steel |
| Max Operating Angle | 45° |
| Peak Torque | 1186.3 N-m |
| Rated Torque | 237.3 N-m |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Small Bore (b2) | 22 mm |
| Yoke Length (ly) | 63.5 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.13 |
| Ship length (cm) | 12.7 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Rated Torque | Bore Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|
| US10-6MM-6MM-F | 15.3 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €266.53 | |
| US10-6MM-6MM-SS | 10.7 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €328.97 | |
| US10-7MM-6MM-SS | 10.7 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €444.73 | |
| US10-7MM-6MM-F | 15.3 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €360.95 | |
| US10-7MM-7MM-SS | 10.7 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €328.97 | |
| US10-8MM-6MM-F | 15.3 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €360.95 | |
| US10-8MM-6MM-SS | 10.7 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €444.73 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Water Heater Elements
- Belt/Disc Sanders
- Refrigerator and Freezer Accessories
- Single-Gas Detectors
- Confined Space Pole Hoists
- HELICOIL Straight Flute Plug Taps, UNF, 3B
- IRONCLAD Tuff Chix Work Gloves
- MEMPHIS GLOVE Select Grain Unlined Cow Leather Driver Work Gloves
- CONDOR Coated Gloves, Nitrile, 3/4 Dotted/Double Dipped
- SIMONDS Mill File
- BLICKLE Swivel Plate Caster
- WESCO Mini Winch Stackers
- CHICAGO-LATROBE Straight Stub Drill
- HAMILTON Extra Heavy Duty Series Casters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING US28-22MM-22MM-SS Universal Joint, Friction Bearing, Single Cardan, 44.3mm O.D., 127.0mm Length
€741.07 /unit

