FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Maximum Shaft Penetration | 1.61" |
| B2 Max Shaft Penetration | 1.61" |
| Bore (b1) | 20 mm |
| Bore Tolerance | -0" to +0.001" |
| Hub Depth (lh) | 1.61" |
| Joint Outer Diameter (od) | 1.745" |
| Length (l) | 5" |
| Matching Boot Cover | Uboot28/44-Ni-Kit |
| Material Specification | Alloy Steel |
| Max Operating Angle | 45° |
| Peak Torque | 14500 lbs.-in. |
| Rated Torque | 2900 lbs.-in. |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Small Bore (b2) | 0.75" |
| Yoke Length (ly) | 2.5" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.13 |
| Ship length (cm) | 12.7 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Rated Torque | Bore Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|
| US10-1/4 -6MM-F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €360.95 | |
| US10-5/16 -6MM-F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €360.95 | |
| US10-5/16 -6MM-SS | 95 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €444.73 | |
| US10-5/16 -7MM-SS | 95 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €412.74 | |
| US10-1/4 -6MM-SS | 95 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €444.73 | |
| US10-5/16 -7MM-F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €360.95 | |
| US10-7MM-1/4 -F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €360.95 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Magnetic Jaw Caps
- Hook Cutters
- Grease and Oil Pump Accessories
- Duster Refills and Mitts
- Built-in Locker Locks
- HELICOIL Straight Flute Plug Taps, 4H5H, Metric Coarse
- CONDOR Leather Work Gloves, Cowhide, Standard, Palm Coverage
- HEIN WERNER Hydraulic Presses
- VIBCO B Hydraulic Turbine Vibrators
- ANVIL 69F Series Adjustable Swivel Rings, Felt-Lined, Electro-Galvanized
- SPEARS VALVES PVC Premium Actuated Electric Diaphragm Valves, Spigot, EPDM O-Ring
- BALDOR / DODGE Tapered Roller Bearings
- TSUBAKI BSEU Series Cam Clutches
- WEG CSW-Series Potentiometers
- GROVE GEAR EL Series, B-R Style, 821 Size, Aluminium Worm Gear Reducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING US28-20MM-3/4 -F 20mm x 3/4 Inch Single Universal Joint, Friction Bearing, Steel, 1.745 Inch OD, 5.000 Inch Lg.
€686.89 /unit

