FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Maximum Shaft Penetration | 1.61" |
| B2 Max Shaft Penetration | 1.61" |
| Bore (b1) | 0.875" , 7/8" |
| Bore Tolerance | -0" to +0.001" |
| Hub Depth (lh) | 1.61" |
| Joint Outside Diameter | 1.745" |
| Length (l) | 5" |
| Matching Boot Cover | Uboot28/44-Ni-Kit |
| Material Specification | Yokes: 303 Stainless Steel |
| Max Operating Angle | 45° |
| Peak Torque | 10500 lbs.-in. |
| Rated Torque | 2100 lbs.-in. |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Small Bore (b2) | 0.875" |
| Yoke Length (ly) | 2.5" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.32 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 12.7 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Rated Torque | Bore Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|
| US6-3-3-F | 20 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €187.33 | |
| US6-3-3-SS | 15 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €277.18 | |
| US8-4-4-F | 70 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €187.33 | |
| US8-4-4-SS | 48 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €322.88 | |
| US10-5-5-F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €205.60 | |
| US10-5-5-SS | 95 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €249.77 | |
| US12-6-6-F | 250 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €211.69 |
Explore More
- KEYSHAFT
- 12 Volt Accessories
- Sleeve and Thimble Kits
- Grease Duct and Hi-Temp Access Doors
- Moisture Testers
- Enclosed Power Outlets
- CONDOR PU Coated Cut Resistant Gloves, Cut Level A5
- VIEGA PROPRESS Coupling with Stops, SS, Press x Press, FKM
- JOHN GUEST Swivel Male Run Tees, NPTF Thread, Polypropylene White
- ANVIL AS865 Series Wide Throat Heavy Duty Beam Clamps
- UNGER Flat Mop
- NORDFAB 45 Degree Elbows
- HUGHES SAFETY Drench Shower, Ring Main Mount
- MARTIN SPROCKET Sectional Flightings, 12 Inch Diameter
- T&S Installation Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING US28-14-14-SS 7/8 x 7/8 Inch Single Universal Joint, Friction Bearing, SS, 1.745 Inch OD, 5.000 Inch Lg.
€600.08 /unit

