FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Maximum Shaft Penetration | 1.61" |
| B2 Max Shaft Penetration | 1.61" |
| Bore (b1) | 0.75" , 3/4" |
| Bore Tolerance | -0" to +0.001" |
| Hub Depth (lh) | 1.61" |
| Joint Outside Diameter | 1.745" |
| Length (l) | 5" |
| Matching Boot Cover | Uboot28/44-Ni-Kit |
| Material Specification | Alloy Steel |
| Max Operating Angle | 45° |
| Peak Torque | 14500 lbs.-in. |
| Rated Torque | 2900 lbs.-in. |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Small Bore (b2) | 0.75" |
| Yoke Length (ly) | 2.5" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.13 |
| Ship length (cm) | 12.7 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Rated Torque | Bore Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|
| US6-3-3-F | 20 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €187.33 | |
| US6-3-3-SS | 15 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €277.18 | |
| US8-4-4-F | 70 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €187.33 | |
| US8-4-4-SS | 48 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €322.88 | |
| US10-5-5-F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €205.60 | |
| US10-5-5-SS | 95 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €249.77 | |
| US12-6-6-F | 250 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €211.69 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Water Hammer Arrestors
- Crowfoot Socket Wrench Sets
- Pressure Switch Transducer Combinations
- Exhaust Port Flow Controls
- Tin Blanks Flats Bars Plates and Sheet Stock
- AKRO-MILS 30289 Akrobins Super Size Bins
- ANVIL Single Run Packs, Galvanized
- MILLER ELECTRIC Performance Series TIG Welding Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC Snap Caps with Two Thumb Tabs, For 13 mm Tubes
- ZING Danger Tag, Plastic, 5-3/4" x 3"
- MEMPHIS GLOVE NXG Work Gloves, 15 Gauge, White, Nylon Shell
- WEG BCWT-Series Three Phase Enclosed Capacitors
- MANITOWOC O-Rings
- GLOBE SCIENTIFIC Stir Bars, Micro, PTFE
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING US28-12-12-F 3/4 x 3/4 Inch Single Universal Joint, Friction Bearing, Steel, 1.745 Inch OD, 5.000 Inch Lg.
€472.14 /unit

