FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Maximum Shaft Penetration | 1.61" |
| B2 Max Shaft Penetration | 1.61" |
| Bore (b1) | 0.625" |
| Bore Tolerance | -0" to +0.001" |
| Hub Depth (lh) | 1.61" |
| Joint Outside Diameter | 1.745" |
| Length (l) | 5" |
| Matching Boot Cover | Uboot28/44-Ni-Kit |
| Material Specification | Yokes: 303 Stainless Steel |
| Max Operating Angle | 45° |
| Peak Torque | 10500 lbs.-in. |
| Rated Torque | 2100 lbs.-in. |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Small Bore (b2) | 0.625" |
| Yoke Length (ly) | 2.5" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.13 |
| Ship length (cm) | 12.7 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Rated Torque | Bore Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|
| US6-3-3-F | 20 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €187.33 | |
| US6-3-3-SS | 15 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €277.18 | |
| US8-4-4-F | 70 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €187.33 | |
| US8-4-4-SS | 48 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €322.88 | |
| US10-5-5-F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €205.60 | |
| US10-5-5-SS | 95 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €249.77 | |
| US12-6-6-F | 250 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €211.69 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Foam Rubber Seals
- Air Drills
- Precision Screwdrivers
- Folding and Stacking Chair Carts
- Stretch Wrap Machines
- TURTLESKIN High Visibility PM 330 Palm Gloves
- IRONCLAD Tundra Cold Condition Gloves
- ANVIL Series 8501 / 8502 Brass Gate Valves, NRS Full Port, 200CWP
- GLOBE SCIENTIFIC Bottles, LDPE, Wide Mouth, Round
- HTCCONVEYORS 500 Load Capacity Roller Supports
- SPEARS VALVES PVC Schedule 40 Fitting Counter Sunk Plugs
- REGAL Super Tuf-V Cobalt End Mills, Single End, HSS, CC, 5 Flutes, TiALN
- RUD CHAIN VWBG-V Load Rings, Metric Thread
- LEGRIS 3156 Series Plug-In Bulkhead Unions
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING US28-10-10-SS 5/8 x 5/8 Inch Single Universal Joint, Friction Bearing, SS, 1.745 Inch OD, 5.000 Inch Lg.
€741.07 /unit

