FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Maximum Shaft Penetration | 1.4" |
| B2 Max Shaft Penetration | 1.4" |
| Bore (b1) | No Bore |
| Hub Depth (lh) | 1.4" |
| Joint Outer Diameter (od) | 1.495" |
| Length (l) | 4.25" |
| Matching Boot Cover | Uboot24/38-Ni-Kit |
| Material Specification | Alloy Steel |
| Max Blind Bore (inch) | 1.25" |
| Max Blind Bore (metric) | 31 mm |
| Max Hex Or Square Bore (inch) | 0.75" |
| Max Hex Or Square Bore (metric) | 20 mm |
| Max Operating Angle | 45° |
| Max Round Bore | 0.875" |
| Max Round Bore (metric) | 22 mm |
| Max Round Bore W/ Key (inch) | 7/8" Bore, 3/16" Keyway |
| Maximum Round Bore W/ Key (metric) | 22 mm Bore, 6 mm Keyway |
| Peak Torque | 10000 lbs.-in. |
| Rated Torque | 2000 lbs.-in. |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Small Bore (b2) | No Bore |
| Yoke Length (ly) | 2.125" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.82 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 10.8 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Explore More
- KEYSHAFT
- LED Area and Roadway Lights
- Transformer Cooling Fans
- Pipe Extractors
- Pendant Control Stations
- Straight Ladders
- AKRO-MILS 30220 Akrobins Plastic Storage Bins
- OIL SAFE Lubrication Work Centers
- IRONCAT Utility Welding Gloves, Buffalo Leather
- RUD CHAIN LRBS Lashing Load Rings
- RUD CHAIN VLBG Load Rings, Metric Thread
- BANJO FITTINGS Valve Assembly
- HELICOIL Spark Plug Kits
- SPEEDAIRE Spacers
- MERSEN FERRAZ Locking Devices And Keys For D/D0 System
- ALL MATERIAL HANDLING Wire Rope Assembly
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING US24-XX-XX-F Machinable Bore Single Universal Joint, Friction Bearing, Steel, 1.495 Inch OD, 4.250 Inch Lg.
€261.95 /unit
