FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Maximum Shaft Penetration | 1.4" |
| B2 Max Shaft Penetration | 1.4" |
| Bore (b1) | 0.875" , 7/8" |
| Bore Tolerance | -0" to +0.001" |
| Hub Depth (lh) | 1.4" |
| Joint Outer Diameter (od) | 1.495" |
| Length (l) | 4.25" |
| Matching Boot Cover | Uboot24/38-Ni-Kit |
| Material Specification | Alloy Steel |
| Max Operating Angle | 45° |
| Peak Torque | 10000 lbs.-in. |
| Rated Torque | 2000 lbs.-in. |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Small Bore (b2) | 15 mm |
| Yoke Length (ly) | 2.125" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.66 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 10.8 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Rated Torque | Bore Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|
| US10-1/4 -6MM-F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €360.95 | |
| US10-5/16 -6MM-F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €360.95 | |
| US10-5/16 -6MM-SS | 95 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €444.73 | |
| US10-5/16 -7MM-SS | 95 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €412.74 | |
| US10-1/4 -6MM-SS | 95 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €444.73 | |
| US10-5/16 -7MM-F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €360.95 | |
| US10-7MM-1/4 -F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €360.95 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Insect and Animal Traps
- Axial Fan Accessories
- Drawer Cabinet Accessories
- Safety and Disconnect Switch Accessories
- Machine Key
- AKRO-MILS 30128 Shelf Bins
- AKRO-MILS 35230 Nest And Stack Totes
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS Cutting Boards
- DICKSON 4 Inch Charts
- LUMAPRO Ballast Ignitors
- WOODFORD MFG. Stem Lock
- VULCAN HART Side Splash
- VULCAN HART Back Panel, Aluminium
- SPEARS VALVES PVC Low Head PIP Fabricated Fitting 30 Deg. Elbows, Socket x Socket
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING US24-7/8 -15MM-F 7/8 x 15mm Single Universal Joint, Friction Bearing, Steel, 1.495 Inch OD, 4.250 Inch Lg.
€618.35 /unit

