FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Maximum Shaft Penetration | 1.4" |
| B2 Max Shaft Penetration | 1.4" |
| Bore (b1) | 20 mm |
| Bore Tolerance | -0" to +0.001" |
| Hub Depth (lh) | 1.4" |
| Joint Outer Diameter (od) | 1.495" |
| Length (l) | 4.25" |
| Matching Boot Cover | Uboot24/38-Ni-Kit |
| Material Specification | Yokes: 303 Stainless Steel |
| Max Operating Angle | 45° |
| Peak Torque | 7250 lbs.-in. |
| Rated Torque | 1450 lbs.-in. |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Small Bore (b2) | 0.625" |
| Yoke Length (ly) | 2.125" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.13 |
| Ship length (cm) | 10.8 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Rated Torque | Bore Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|
| US10-1/4 -6MM-F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €360.95 | |
| US10-5/16 -6MM-F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €360.95 | |
| US10-5/16 -6MM-SS | 95 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €444.73 | |
| US10-5/16 -7MM-SS | 95 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €412.74 | |
| US10-1/4 -6MM-SS | 95 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €444.73 | |
| US10-5/16 -7MM-F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €360.95 | |
| US10-7MM-1/4 -F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €360.95 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Bin Dividers
- Refrigerators and Refrigerator Freezers
- Parking Curb and Speed Bump Accessories
- Tube Clamps
- Submersible Pump Cable
- VIEGA PROPRESS Tee, 304 SS, Press x Press x Press, FKM Seal
- VIBCO 30 Series Pneumatic Piston Vibrators
- MAYHEW TOOLS Handguarded Cold Chisels
- ANVIL AS100EH Series Channels With Elongated Holes
- HOFFMAN Type 4X Floor Mount Three Door 3 Point Latch Disconnect Enclosures
- INSIZE Surface Plates
- SMITH BEARING BCR-X Series Cam Followers, Non-Metallic Bushing, Screwdriver Slots
- ANVIL AS9402 Series Hinge Connectors, 2-Hole
- NIBCO 6633 Series FKM Socket Unions, S x S, Kynar Natural PVDF Schedule 80
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING US24-20MM-5/8 -SS 20mm x 5/8 Inch Single Universal Joint, Friction Bearing, SS, 1.495 Inch OD, 4.250 Inch Lg.
€807.54 /unit

