FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Maximum Shaft Penetration | 1.4" |
| B2 Max Shaft Penetration | 1.4" |
| Bore (b1) | 19 mm |
| Bore Tolerance | -0" to +0.001" |
| Hub Depth (lh) | 1.4" |
| Joint Outer Diameter (od) | 1.495" |
| Length (l) | 4.25" |
| Matching Boot Cover | Uboot24/38-Ni-Kit |
| Material Specification | Alloy Steel |
| Max Operating Angle | 45° |
| Peak Torque | 10000 lbs.-in. |
| Rated Torque | 2000 lbs.-in. |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Small Bore (b2) | 0.625" |
| Yoke Length (ly) | 2.125" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.13 |
| Ship length (cm) | 10.8 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Rated Torque | Bore Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|
| US10-1/4 -6MM-F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €360.95 | |
| US10-5/16 -6MM-F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €360.95 | |
| US10-5/16 -6MM-SS | 95 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €444.73 | |
| US10-5/16 -7MM-SS | 95 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €412.74 | |
| US10-1/4 -6MM-SS | 95 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €444.73 | |
| US10-5/16 -7MM-F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €360.95 | |
| US10-7MM-1/4 -F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €360.95 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Abrasive Radial Bristle Brushes
- Hex Head Lag Screws
- Linear Shafting and Support Rails
- Blower/Motor Controllers
- AKRO-MILS 33226 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- CONDOR Deerskin Leather Gold Driver Gloves
- RINGERS GLOVES Reflective Rope Rescue Gloves
- ANVIL AS1200 Series O.D. Tubing Clamps, 304 Stainless Steel
- SPEARS VALVES PVC-17 Clear Heavy Body PVC Low VOC Cements
- EATON BF Series Basic Relays
- MERSEN FERRAZ ATQR Series Time Delay Fuses, Class CC
- PBC LINEAR Twin Open Plain Linear Bearing Pillow Blocks
- MILWAUKEE VALVE Ductile Iron Butterfly Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING US24-19MM-5/8 -F 19mm x 5/8 Inch Single Universal Joint, Friction Bearing, Steel, 1.495 Inch OD, 4.250 Inch Lg.
€618.35 /unit

