FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Maximum Shaft Penetration | 1.4" |
| B2 Max Shaft Penetration | 1.4" |
| Bore (b1) | 0.875" , 7/8" |
| Bore Tolerance | -0" to +0.001" |
| Hub Depth (lh) | 1.4" |
| Joint Outside Diameter | 1.495" |
| Length (l) | 4.25" |
| Matching Boot Cover | Uboot24/38-Ni-Kit |
| Material Specification | Stainless Steel |
| Max Operating Angle | 45° |
| Peak Torque | 7250 lbs.-in. |
| Rated Torque | 1450 lbs.-in. |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Small Bore (b2) | 0.75" |
| Yoke Length (ly) | 2.125" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.68 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 10.8 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Rated Torque | Bore Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|
| US6-3-3-F | 20 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €187.33 | |
| US6-3-3-SS | 15 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €277.18 | |
| US8-4-4-F | 70 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €187.33 | |
| US8-4-4-SS | 48 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €322.88 | |
| US10-5-5-F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €205.60 | |
| US10-5-5-SS | 95 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €249.77 | |
| US12-6-6-F | 250 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €211.69 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Key Rings
- Vehicle Back Up Alarms
- Hats
- Strapping Machines
- Thermometers and Environmental Meters
- AKRO-MILS 30184 Shelf Bins
- AKRO-MILS 30234 Akrobins Plastic Storage Bins
- SUGATSUNE Recessed Pull Handles
- CONDOR Left Hand Only Welding Glove, Stick
- SECURALL PRODUCTS Acid/ Corrosive Cabinets Extra Trays
- ALTRONIX NAC Power Supplies
- THERN 5PT10 Series Commander 1000 Portable Davit Cranes
- OK INDUSTRIES Battery Wire Wrapping & Unwrapping Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING US24-14-12-SS 7/8 x 3/4 Inch Single Universal Joint, Friction Bearing, SS, 1.495 Inch OD, 4.250 Inch Lg.
€807.54 /unit

