FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Maximum Shaft Penetration | 1.4" |
| B2 Max Shaft Penetration | 1.4" |
| Bore (b1) | 0.875" , 7/8" |
| Bore Tolerance | -0" to +0.001" |
| Hub Depth (lh) | 1.4" |
| Joint Outside Diameter | 1.495" |
| Length (l) | 4.25" |
| Matching Boot Cover | Uboot24/38-Ni-Kit |
| Material Specification | Alloy Steel |
| Max Operating Angle | 45° |
| Peak Torque | 10000 lbs.-in. |
| Rated Torque | 2000 lbs.-in. |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Small Bore (b2) | 0.75" |
| Yoke Length (ly) | 2.125" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.66 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 10.8 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Rated Torque | Bore Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|
| US6-3-3-F | 20 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €187.33 | |
| US6-3-3-SS | 15 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €277.18 | |
| US8-4-4-F | 70 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €187.33 | |
| US8-4-4-SS | 48 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €322.88 | |
| US10-5-5-F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €205.60 | |
| US10-5-5-SS | 95 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €249.77 | |
| US12-6-6-F | 250 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €211.69 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Thermometers
- Biohazard Waste Cans
- Showerhead and Tub Accessories
- Drum Pump Tubes
- Concrete Patching and Repair Compounds
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL ARC Flash Jacket And Bib Kit, 12 Cal
- ANSELL 11-618 Hyflex Ultra Thin Polyurethane Gloves
- VIBCO VMC Series Electric Vibrators
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 480V Delta Primary Volts, 208Y/120 Secondary Volts, Copper Windings
- GUARDAIR ThumbSwitch Safety Air Guns, Aluminium Extension, Aluminium Nozzle
- BATTALION Door Reinforcers
- VERMONT GAGE Go/NoGo Standard Thread Plug Gages, 10-32 Unf
- BALDOR / DODGE 250TC Input Flange Worm Gear Reducers, 3-Piece Coupled
- BOSTON GEAR 4 Diametral Pitch Rack Gears Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING US24-14-12-F 7/8 x 3/4 Inch Single Universal Joint, Friction Bearing, Steel, 1.495 Inch OD, 4.250 Inch Lg.
€618.35 /unit

