FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Max Shaft Penetration | 35.6 mm |
| B2 Max Shaft Penetration | 35.6 mm |
| Bore (b1) | 12 mm |
| Bore Tolerance | -0 mm to +0.025 mm |
| Hub Depth (lh) | 35.6 mm |
| Joint Outer Diameter (od) | 38 mm |
| Length (l) | 108 mm |
| Matching Boot Cover | Uboot24/38-Ni-Kit |
| Material Specification | Yokes: 303 Stainless Steel |
| Max Operating Angle | 45° |
| Peak Torque | 819.1 N-m |
| Rated Torque | 163.8 N-m |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Small Bore (b2) | 12 mm |
| Yoke Length (ly) | 54 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.13 |
| Ship length (cm) | 10.8 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Rated Torque | Bore Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|
| US10-6MM-6MM-F | 15.3 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €266.53 | |
| US10-6MM-6MM-SS | 10.7 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €328.97 | |
| US10-7MM-6MM-SS | 10.7 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €444.73 | |
| US10-7MM-6MM-F | 15.3 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €360.95 | |
| US10-7MM-7MM-SS | 10.7 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €328.97 | |
| US10-8MM-6MM-F | 15.3 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €360.95 | |
| US10-8MM-6MM-SS | 10.7 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €444.73 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Confined Space Fan and Blower Accessories
- Stirrers
- Sieve Shakers
- Folding Hand Trucks
- Humidifiers
- CHICAGO PNEUMATIC QRS Series Rotary Screw Air Compressors With Air Dryer
- JOHN GUEST Stem Adapters, NPTF Thread, Polypropylene White
- ANVIL AS2504 Series Square Washers With Channel Guide, Electro-Galvanized
- ANVIL AS6024 Series Hex Head Cap Screws, Electro-Galvanized
- MAIN FILTER INC. Hydraulic Filters, Polyester, 10 Micron
- KERN AND SOHN BIC Series Floor Scales
- CAIMAN Heatrac Insulated Fleece Back Winter Gloves
- FERNCO Flexible Tap Saddles, Tees & Wyes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING US24-12MM-12MM-SS 12mm x 12mm Single Universal Joint, Friction Bearing, SS, 38.0mm OD, 108.0mm Lg.
€644.24 /unit

