FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Maximum Shaft Penetration | 1.4" |
| B2 Max Shaft Penetration | 1.4" |
| Bore (b1) | 1/2" |
| Bore Tolerance | -0" to +0.001" |
| Hub Depth (lh) | 1.4" |
| Joint Outer Diameter (od) | 1.495" |
| Length (l) | 4.25" |
| Matching Boot Cover | Uboot24/38-Ni-Kit |
| Material Specification | Yokes: 303 Stainless Steel |
| Max Operating Angle | 45° |
| Peak Torque | 7250 lbs.-in. |
| Rated Torque | 1450 lbs.-in. |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Small Bore (b2) | 12 mm |
| Yoke Length (ly) | 2.125" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.13 |
| Ship length (cm) | 10.8 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Rated Torque | Bore Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|
| US10-1/4 -6MM-F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €360.95 | |
| US10-5/16 -6MM-F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €360.95 | |
| US10-5/16 -6MM-SS | 95 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €444.73 | |
| US10-5/16 -7MM-SS | 95 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €412.74 | |
| US10-1/4 -6MM-SS | 95 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €444.73 | |
| US10-5/16 -7MM-F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €360.95 | |
| US10-7MM-1/4 -F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €360.95 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Circular Charts
- Air Operated Diaphragm Pump Accessories
- Elevator Sump Pump with Oil Sensor
- Gouging Electrodes
- Brazing Alloys
- ML KISHIGO High Visibility Vests, Lime
- FERNCO Flexible Qwik Tees
- TYGON F-4040-A Tubings
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X6600 Gas Springs
- RUD CHAIN VWBG-V Load Rings, Metric Thread
- EAGLE Spill Containment Sump
- COOPER B-LINE Cable To Beam Fasteners
- SPEARS VALVES PVC Drain Waste Vent Fitting P333 Vent Elbows, Hub x Spigot
- MARTIN SPROCKET Duplex Stock Bore B Type Metric Roller Chain Sprockets, 28B-2 Chain Number
- MUELLER INDUSTRIES 251 Ductile Iron Simplex Basket Strainers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING US24-1/2 -12MM-SS 1/2 x 12mm Single Universal Joint, Friction Bearing, SS, 1.495 Inch OD, 4.250 Inch Lg.
€807.54 /unit

