FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Maximum Shaft Penetration | 1.4" |
| B2 Max Shaft Penetration | 1.4" |
| Bore (b1) | 1/2" |
| Bore Tolerance | -0" to +0.001" |
| Hub Depth (lh) | 1.4" |
| Joint Outer Diameter (od) | 1.495" |
| Length (l) | 4.25" |
| Matching Boot Cover | Uboot24/38-Ni-Kit |
| Material Specification | Alloy Steel |
| Max Operating Angle | 45° |
| Peak Torque | 10000 lbs.-in. |
| Rated Torque | 2000 lbs.-in. |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Small Bore (b2) | 12 mm |
| Yoke Length (ly) | 2.125" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.13 |
| Ship length (cm) | 10.8 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Rated Torque | Bore Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|
| US10-1/4 -6MM-F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €360.95 | |
| US10-5/16 -6MM-F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €360.95 | |
| US10-5/16 -6MM-SS | 95 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €444.73 | |
| US10-5/16 -7MM-SS | 95 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €412.74 | |
| US10-1/4 -6MM-SS | 95 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €444.73 | |
| US10-5/16 -7MM-F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €360.95 | |
| US10-7MM-1/4 -F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €360.95 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Welding Helmets
- Brushless ECM Motors
- Borescope Accessories
- Air Regulators
- Knurling Tools
- AKRO-MILS 35240 Nest And Stack Totes
- VIEGA PROPRESS Caps, Copper, Press Connection
- VIEGA PROPRESS XL-C Adapter Flange, Copper, Press x Flange
- MUELLER INDUSTRIES 1601-C Chexter Check Valves
- ANVIL AS150H Series Channels With Holes
- MACROMATIC Voltage Sensor Relays
- BANJO FITTINGS Motor Housings
- WATTS RK-200B Series Backflow Preventer Repair Kit
- HUB CITY Worm Gear Drives, Double Reduction, Solid Input/Output Shaft
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING US24-1/2 -12MM-F 1/2 x 12mm Single Universal Joint, Friction Bearing, Steel, 1.495 Inch OD, 4.250 Inch Lg.
€618.35 /unit

