FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Max Shaft Penetration | 31.8 mm |
| B2 Max Shaft Penetration | 31.8 mm |
| Bore (b1) | 14 mm |
| Bore Tolerance | -0 mm to +0.025 mm |
| Hub Depth (lh) | 31.8 mm |
| Joint Outer Diameter (od) | 31.6 mm |
| Length (l) | 95.3 mm |
| Matching Boot Cover | Uboot20/32-Ni-Kit |
| Material Specification | Yokes: 303 Stainless Steel |
| Max Operating Angle | 45° |
| Peak Torque | 384.1 N-m |
| Rated Torque | 76.8 N-m |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Small Bore (b2) | 12 mm |
| Yoke Length (ly) | 47.6 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.13 |
| Ship length (cm) | 9.53 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Rated Torque | Bore Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|
| US10-6MM-6MM-F | 15.3 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €266.53 | |
| US10-6MM-6MM-SS | 10.7 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €328.97 | |
| US10-7MM-6MM-SS | 10.7 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €444.73 | |
| US10-7MM-6MM-F | 15.3 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €360.95 | |
| US10-7MM-7MM-SS | 10.7 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €328.97 | |
| US10-8MM-6MM-F | 15.3 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €360.95 | |
| US10-8MM-6MM-SS | 10.7 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €444.73 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Pressure Washer Spray Guns and Wands
- Corrugated Shelf Bins and Dividers
- Magnetic Ballasts
- IBC and Tank Spill Containment
- Air Conveyors
- SHARPE VALVES Forged Carbon Steel Gate Valve, FNPT
- DWYER INSTRUMENTS BTM3 Series Maximum/Minimum Bimetal Thermometers
- FABENCO DVG Series Loading Dock Safety Gates with Vertical Lifts
- ANSELL 11-423 Hyflex Heat Resistant Industrial Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 103MDT Silent Check Valves
- TB WOODS AY Form Flex Couplings
- EATON DS7 Series Soft Start Controllers
- AME INTERNATIONAL Socket Bit
- SANI-LAV Washdown Hose Assemblies
- SANDPIPER G15 Top Discharge Natural Gas Operated Pumps, Metallic
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING US20-14MM-12MM-SS 14mm x 12mm Single Universal Joint, Friction Bearing, SS, 31.6mm OD, 95.3mm Lg.
€742.49 /unit

