FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Maximum Shaft Penetration | 1 1/4" |
| B2 Max Shaft Penetration | 1.25" |
| Bore (b1) | 12 mm |
| Bore Tolerance | -0" to +0.001" |
| Hub Depth (lh) | 1.25" |
| Joint Outer Diameter (od) | 1.245" |
| Length (l) | 3.75" |
| Matching Boot Cover | Uboot20/32-Ni-Kit |
| Material Specification | Stainless Steel |
| Max Operating Angle | 45° |
| Peak Torque | 3400 lbs.-in. |
| Rated Torque | 680 lbs.-in. |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Small Bore (b2) | 0.4375" |
| Yoke Length (ly) | 1.875" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.41 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 9.53 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Rated Torque | Bore Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|
| US10-1/4 -6MM-F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €360.95 | |
| US10-5/16 -6MM-F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €360.95 | |
| US10-5/16 -6MM-SS | 95 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €444.73 | |
| US10-5/16 -7MM-SS | 95 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €412.74 | |
| US10-1/4 -6MM-SS | 95 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €444.73 | |
| US10-5/16 -7MM-F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €360.95 | |
| US10-7MM-1/4 -F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €360.95 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Cut-Resistant Gloves
- Traffic Cones
- Music Wire
- Thermocouples Assemblies
- Flange Coupling Kit
- IRONCLAD Pro Gloves
- DESTACO 207 Series Vertical Hold Down Clamps, Flanged Base, U Bar
- GLOBE SCIENTIFIC Beakers
- VIBCO V Series Pneumatic Ball Vibrators
- MUELLER INDUSTRIES 185 Carbon Steel Simplex Basket Strainers
- RITTAL Enclosure, Hinged Cover
- KILLARK Glass Globes
- MALIN CO. Monel Aerospace Lockwire, Red Canister
- MORSE CUTTING TOOLS 435 Series Screw Machine Length Drills
- NIBCO 714-LF Series Tees, C x F x C, Performance Bronze
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING US20-12MM-7/16 -SS 12mm x 7/16 Inch Single Universal Joint, Friction Bearing, SS, 1.245 Inch OD, 3.750 Inch Lg.
€741.73 /unit

