FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Maximum Shaft Penetration | 1 1/4" |
| B2 Max Shaft Penetration | 1.25" |
| Bore (b1) | 12 mm |
| Bore Tolerance | -0" to +0.001" |
| Hub Depth (lh) | 1.25" |
| Joint Outer Diameter (od) | 1.245" |
| Length (l) | 3.75" |
| Matching Boot Cover | Uboot20/32-Ni-Kit |
| Material Specification | Alloy Steel |
| Max Operating Angle | 45° |
| Peak Torque | 5200 lbs.-in. |
| Rated Torque | 1040 lbs.-in. |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Small Bore (b2) | 0.4375" |
| Yoke Length (ly) | 1.875" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.39 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 9.53 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Rated Torque | Bore Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|
| US10-1/4 -6MM-F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €360.95 | |
| US10-5/16 -6MM-F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €360.95 | |
| US10-5/16 -6MM-SS | 95 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €444.73 | |
| US10-5/16 -7MM-SS | 95 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €412.74 | |
| US10-1/4 -6MM-SS | 95 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €444.73 | |
| US10-5/16 -7MM-F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €360.95 | |
| US10-7MM-1/4 -F | 135 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €360.95 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Carbide Hole Cutters
- Tool Sharpeners
- Emergency Lighting Lamp Heads
- Stretch Wrap Dispensers
- Powder Bulk Level Control Accessories
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS 6000 Series Heavy Duty Gasket Cutter Kits With Cutting Board
- CONDOR Electrical Gloves Protector, White, Shirred Slip-On Cuff
- VIEGA PROPRESS Coupling with Stops, SS, Press x Press, FKM
- RUD CHAIN LRBS-FIX/LRBK-FIX Rings
- W F HARRIS LIGHTING Lampholders
- KRUEGER PO Type Overfill Alert Gauge
- VESTIL F4 Series Fork Blade Protectors
- HARLOFF Standard Line Medication Carts
- FATH INC Catches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING US20-12MM-7/16 -F 12mm x 7/16 Inch Single Universal Joint, Friction Bearing, Steel, 1.245 Inch OD, 3.750 Inch Lg.
€499.55 /unit

