FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Maximum Shaft Penetration | 31 mm |
| B2 Max Shaft Penetration | 31 mm |
| Bore (b1) | 15 mm |
| Bore Tolerance | -0 mm to +0.025 mm |
| Hub Depth (lh) | 31 mm |
| Joint Outer Diameter (od) | 28.4 mm |
| Length (l) | 88.9 mm |
| Matching Boot Cover | Uboot18/29-Ni-Kit |
| Material Specification | Alloy Steel |
| Max Operating Angle | 45° |
| Peak Torque | 367.2 N-m |
| Rated Torque | 73.4 N-m |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Small Bore (b2) | 15 mm |
| Yoke Length (ly) | 44.5 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.13 |
| Ship length (cm) | 8.89 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Rated Torque | Bore Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|
| US10-6MM-6MM-F | 15.3 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €266.53 | |
| US10-6MM-6MM-SS | 10.7 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €328.97 | |
| US10-7MM-6MM-SS | 10.7 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €444.73 | |
| US10-7MM-6MM-F | 15.3 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €360.95 | |
| US10-7MM-7MM-SS | 10.7 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €328.97 | |
| US10-8MM-6MM-F | 15.3 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €360.95 | |
| US10-8MM-6MM-SS | 10.7 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €444.73 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Reciprocating Saw Blades
- Plasma Cutters
- Energy Recovery Ventilators
- Flexible Metal Hoses
- Ducting Hoses
- CONDOR Leather Gloves, Cowhide, Premium, Full Finger, Wing Thumb
- VIEGA PROPRESS 45 Degree Elbows, Copper, Press x Press, EPDM
- CHICAGO PNEUMATIC QRS Series Rotary Screw Air Compressors
- GLOBE SCIENTIFIC Plug Stoppers, For 12 mm Tubes
- HOFFMAN Wireway Outside Opening 90 Degree Elbows
- VERMONT GAGE Go/NoGo Standard Thread Plug Gages, 7/16-20 Unf
- SECURALL PRODUCTS Flammable Paints/Inks Storage Cabinets
- REGAL Spiral Flute Taps, Bottom, HSS, Steam Oxide
- SEALMASTER BSFT Series Two Bolt Rubber Mounted Flange Bearings, Bolt-On Caps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING US18-15MM-15MM-F 15mm x 15mm Single Universal Joint, Friction Bearing, Steel, 28.4mm OD, 88.9mm Lg.
€347.24 /unit

