FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Maximum Shaft Penetration | 31 mm |
| B2 Max Shaft Penetration | 31 mm |
| Bore (b1) | 14 mm |
| Bore Tolerance | -0 mm to +0.025 mm |
| Hub Depth (lh) | 31 mm |
| Joint Outer Diameter (od) | 28.4 mm |
| Length (l) | 88.9 mm |
| Matching Boot Cover | Uboot18/29-Ni-Kit |
| Material Specification | Yokes: 303 Stainless Steel |
| Max Operating Angle | 45° |
| Peak Torque | 254.2 N-m |
| Rated Torque | 50.8 N-m |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Small Bore (b2) | 14 mm |
| Yoke Length (ly) | 44.5 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.13 |
| Ship length (cm) | 8.89 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Rated Torque | Bore Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|
| US10-6MM-6MM-F | 15.3 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €266.53 | |
| US10-6MM-6MM-SS | 10.7 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €328.97 | |
| US10-7MM-6MM-SS | 10.7 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €444.73 | |
| US10-7MM-6MM-F | 15.3 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €360.95 | |
| US10-7MM-7MM-SS | 10.7 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €328.97 | |
| US10-8MM-6MM-F | 15.3 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €360.95 | |
| US10-8MM-6MM-SS | 10.7 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €444.73 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Rubber Edge Trim Seals
- Belt Sanders
- Portable Air Conditioners
- Compartmented Drawer Cabinets
- Soil Testing Probes
- REVCOR Propeller, 26 inch
- CONDOR Heat Resistant Gloves, Terry Cloth
- CONDOR Electrical Gloves Protector, White/Orange/Green, 12 Inch Length
- DESTACO 334-R Series Pull Action Latch Clamps
- DESTACO 344-M Series Pull Action Latch Clamps
- CAROL Portable Cord, SJOOW Jacket Type
- OSG 16350 Premium High Performance Form Tap
- EDWARDS MFG Gauging Table Kits
- REGAL Cobalt End Mills, Single End, HSS, CC, 8 Flutes, ALTiN
- 80/20 40 Series 40-8016 Twelve Open T-Slotted Profile Extrusions
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING US18-14MM-14MM-SS 14mm x 14mm Single Universal Joint, Friction Bearing, SS, 28.4mm OD, 88.9mm Lg.
€522.40 /unit

