FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Max Shaft Penetration | 30.2 mm |
| B2 Max Shaft Penetration | 30.2 mm |
| Bore (b1) | 14 mm |
| Bore Tolerance | -0 mm to +0.025 mm |
| Hub Depth (lh) | 30.2 mm |
| Joint Outer Diameter (od) | 25.3 mm |
| Length (l) | 85.9 mm |
| Matching Boot Cover | Uboot16/25-Ni-Kit |
| Material Specification | Yokes: 303 Stainless Steel |
| Max Operating Angle | 45° |
| Peak Torque | 178 N-m |
| Rated Torque | 35.6 N-m |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Small Bore (b2) | 11 mm |
| Yoke Length (ly) | 42.9 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.13 |
| Ship length (cm) | 8.59 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Rated Torque | Bore Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|
| US10-6MM-6MM-F | 15.3 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €266.53 | |
| US10-6MM-6MM-SS | 10.7 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €328.97 | |
| US10-7MM-6MM-SS | 10.7 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €444.73 | |
| US10-7MM-6MM-F | 15.3 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €360.95 | |
| US10-7MM-7MM-SS | 10.7 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €328.97 | |
| US10-8MM-6MM-F | 15.3 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €360.95 | |
| US10-8MM-6MM-SS | 10.7 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €444.73 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Scratch Brushes
- Circuit Tracers
- Handles and Pulls
- A/C Refrigerant Line Sets
- Air Tapping Arms
- CAIMAN Heatrac Insulated Hi Vis Waterproof Winter Work Gloves, Cowhide Leather
- ANVIL 138R Series Extension Split Pipe Clamps
- ANVIL AS1100 Series Rigid Steel Conduit Clamps, Electro Galvanized
- COLSON Caster Wheel
- PLASTICADE Barricade Sign Road 45 Inch Height
- UNISTRUT Pipe Clamp
- COOPER B-LINE Type 4 Continous Hinge Cover JIC Enclosures
- PLAST-O-MATIC BSRM Series Balanced Air Operated Shut Off Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING US16-14MM-11MM-SS 14mm x 11mm Single Universal Joint, Friction Bearing, SS, 25.3mm OD, 85.9mm Lg.
€621.40 /unit

