FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Maximum Shaft Penetration | 1.03" |
| B2 Max Shaft Penetration | 1.03" |
| Bore (b1) | No Bore |
| Hub Depth (lh) | 1.03" |
| Joint Outer Diameter (od) | 0.87" |
| Length (l) | 3" |
| Matching Boot Cover | Uboot14/22-Ni-Kit |
| Material Specification | Alloy Steel |
| Max Blind Bore (inch) | 0.75" |
| Max Blind Bore (metric) | 19 mm |
| Max Hex Or Square Bore (inch) | 0.5" |
| Max Hex Or Square Bore (metric) | 12 mm |
| Max Operating Angle | 45° |
| Max Round Bore | 0.5313" |
| Max Round Bore (metric) | 13 mm |
| Max Round Bore W/ Key (inch) | 1/2" Bore, 1/8" Keyway |
| Maximum Round Bore W/ Key (metric) | 12 mm Bore, 4 mm Keyway |
| Peak Torque | 1750 lbs.-in. |
| Rated Torque | 350 lbs.-in. |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Small Bore (b2) | No Bore |
| Yoke Length (ly) | 1.5" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.19 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 7.62 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Explore More
- KEYSHAFT
- Ropes
- Liquid Level Gauges
- Whole House Fans
- Direct Drive Fan Motor Assemblies
- Post Driver Accessories
- CONDOR Leather Coated Cut Resistant Gloves, Cut Level A4
- TYGON F-4040-A Tubings
- KEO Combined Drills And Countersinks, Plain Type, 82 Degrees Countersink Angle
- DYNALON Low Density Polyethylene Dispensing Bottle
- GORLITZ Shaft Keys
- USA SEALING Rod Stocks
- SALISBURY LP4S Series Domestic Cowhide Gloves
- HARRIS 25 Series Regulators, Single-Stage
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING US14-XX-XX-F-KIT Machinable Bore Single Universal Joint Kit, Friction Bearing, Steel, 0.870 Inch OD, 3.000 Inch Lg.
€185.80 /unit
