FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Max Shaft Penetration | 26.2 mm |
| B2 Max Shaft Penetration | 26.2 mm |
| Bore (b1) | 10 mm |
| Bore Tolerance | -0 mm to +0.025 mm |
| Hub Depth (lh) | 26.2 mm |
| Joint Outer Diameter (od) | 22.1 mm |
| Length (l) | 76.2 mm |
| Matching Boot Cover | Uboot14/22-Ni-Kit |
| Material Specification | Alloy Steel |
| Max Operating Angle | 45° |
| Peak Torque | 197.7 N-m |
| Rated Torque | 39.5 N-m |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Small Bore (b2) | 9 mm |
| Yoke Length (ly) | 38.1 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.13 |
| Ship length (cm) | 7.62 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Rated Torque | Bore Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|
| US10-6MM-6MM-F | 15.3 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €266.53 | |
| US10-6MM-6MM-SS | 10.7 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €328.97 | |
| US10-7MM-6MM-SS | 10.7 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €444.73 | |
| US10-7MM-6MM-F | 15.3 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €360.95 | |
| US10-7MM-7MM-SS | 10.7 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €328.97 | |
| US10-8MM-6MM-F | 15.3 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €360.95 | |
| US10-8MM-6MM-SS | 10.7 N-m | -0 mm to +0.025 mm | €444.73 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Electric Sprayer Pumps
- Supplied Air Pump Packages
- Socket Head Cap Screws
- Cutting Torches
- Swing Clamp Arms
- DESTACO 6001 Series Straight Line Action Clamps
- ANSELL 88-394 Alphatec Unlined Chemical Resistant Gloves
- COTTERMAN F Series Steel Fixed Ladders
- DESTACO 2010 Series Vertical Hold Down Clamps, Solid Bar
- ACORN Bathroom Sink
- APPROVED VENDOR Rod, 4140 2 1/2 Inch
- GOULD & GOODRICH INC. Duty Belts and Harnesses
- MI-T-M Portable Gasoline Inverter Generators
- SLOAN Royal 939 Concealed Manual Specialty Water Closet Hydraulic Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING US14-10MM-9MM-F 10mm x 9mm Single Universal Joint, Friction Bearing, Steel, 22.1mm OD, 76.2mm Lg.
€371.62 /unit

